piątek, 10 stycznia 2020

Tajniki decoupage - wprowadzenie cz.1

Witajcie,

zgodnie z obietnicą z nowym rokiem chcę Was wprowadzić w świat decoupage. Krok po kroku, co miesiąc pokażę Wam co można, czego unikać i jak stworzyć coś własnoręcznie z użyciem metody decoupage.

Dziś będzie o najpotrzebniejszych mediach. O tym co najbardziej przydaje się w decoupage a
co jest zbędne i niepotrzebnie drenuje nam kieszeń ;) W następnych odcinkach omówię szczegółowo każde medium na przykładzie i po kilku odcinkach powstanie nam fajna, użyteczna rzecz.

A zatem do dzieła i po kolei :)

1. Produkty bazowe - to wszelkiego rodzaju podkłady, które pomagają uzyskać przedmiot dobrze wykończony i gwarantują jego długowieczność :) Przedmiot użytkowy musi być dobrze przygotowany aby stanowił ładną ozdobę i długo nam służył.
Podkłady różną się od siebie w zależności od tego do jakiego podłoża chcemy go użyć. Podkład do drewna (choć w tym przypadku możemy użyć farby akrylowej) będzie inny niż do metalu, ceramiki czy szkła. Z praktyki wiem, że nie warto silić się na stosowanie zamienników lub stosować podkładu na inną powierzchnię niż na tą, na którą jest dedykowany, bo to mocno mści się w kolejnych etapach pracy. To podkład wyrównuje nam powierzchnię i powoduje że inne media lepiej trzymają się dekorowanego przedmiotu.

 Tu przykład różnorodności podkładów. 

2. Kleje do decoupage - w sklepach znajdziecie szeroki wybór klejów gotowych od razu do użycia. Do tego niektóre z nich są połączone z lakierem i teoretycznie nie trzeba już takiej pracy lakierować, ale ja tego nie polecam. Klej nie da nam doskonałej powierzchni po przyklejeniu motywu a jedynie bruzdy i nierówności. Jednak takie kleje polecam, bo są doskonałe do klejenia, nie rwą serwetek a papier ryżowy przyklejają bez większego problemu. Ponadto mamy również klej tymczasowy, który jest świetny do chwilowego przyklejenia zarówno motywu jak i np. szablonów do nanoszenia różnych wzorów.
3. Lakiery pękające tzw. kraki - te lakiery dzielimy na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe.
    - jednoskładnikowy - to medium, które po wyschnięciu pokrywa się farbą akrylową. Efekt pojawia się dość szybko i stanowi piękne tło dla motywów z papierów jak i serwetek.
    - dwuskładnikowy - są to dwa produkty, które nakładane na siebie w odstępach czasu podanych przez producenta, pięknie pokrywają nam powierzchnię spękaniami. Stosuje się go po naklejeniumotywu i bezapelacyjnie daje wrażenie postarzenia przedmiotu. Wielkość spękań zależy od ilości użytego preparatu na poszczególnych warstwach. Z mojego doświadczenia wiem, że im grubsza warstwa tym spękania są większe.4.  Preparaty do wypełnienia spękań - aby spękania były widoczne należy je wypełnić odpowiednimi preparatami. Przy preparacie jednoskładnikowym nie mamy takiego problemu, gdyż z reguły pod popękaną farbą mamy kontrastowy kolor i spękania są widoczne same z siebie. Przy preparacie dwuskładnikowym nie mamy takiego komfortu gdyż popękana powierzchnia jest przeźroczysta. Aby spękania podkreślić należy w nie wetrzeć odpowiednie preparaty. Sa to zarówno woski, pasty jak i proszki. To oleiste substancje, które szmatką wcieramy w spękania. Nie mogą być na bazie wody aby nie rozpuścić wierzchniej warstwy spękań.

5. Lakiery wykańczające - na bazie wody lub rozpuszczalnikowe, które stosujemy w różnych warunkach. Lakier służy do zniwelowania "progu" pomiędzy nałożonym papierem a dekorowaną powierzchnią. Po przyklejeniu wycinanki nanosi się go cienkimi warstwami w zależności od użytego papieru. Od trzech nawet i do 20 warstw. Pomiędzy poszczególnymi warstwami trzeba go wyszlifować papierem ściernym o bardzo wysokiej gradacji. Zawsze w jednym kierunku i bardzo delikatnie. Na rynku można spotkać lakiery o różnym stopniu wykończenia: satynowe, błyszczące, matowe a nawet super matowe (te ostatnie szczególnie polecane do farb kredowych). Do ostatecznego wykończenia pracy można użyć lakier w sprayu - z pewnością nie bedą wtedy widoczne pociągnięcia pędzla.


Na dzisiaj to tyle tytułem wprowadzenia. Już za kilka dni zapraszam Was na szczegółowy opis farb używanych w decoupage, a w przyszłym miesiącu na pierwszy odcinek długiego tutoriala, po zakończeniu którego powstanie nam piękny przedmiot ozdobiony decoupage :)

Pozdrawiam :)

 

2 komentarze:

  1. Powinnam zrobić przegląd posiadanych przeze mnie mediów. Jeżeli zbyt dużo nie będzie mi brakowało to może coś zdekupażuję ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super !!!
    Zawsze chciałam spróbować zrobić coś tą techniką. Mam sporo preparatów i nareszcie dowiem się jak je używać :)

    OdpowiedzUsuń