Strony

wtorek, 10 marca 2020

Tajniki decoupage - wprowadzenie cz 2. Farby


Witajcie,

przede wszystkim winna Wam jestem przeprosiny. Obiecałam szybko napisać ta drugą część
wprowadzenia, ale niestety życie płata różne figle, głównie zdrowotne no i pech chciał, że 
choroba rozłozyła na dość długo większość mojej rodziny a w tym też i mnie. Dlatego obiecany 
post dopiero teraz a mój długi tutorial rozpoczniemy w przyszłym miesiącu.

Żeby nie przedłużać tego wstępu, do konkretów:

FARBY W DECOUPAGE

1. Bejce do drewna - to wodne farby do malowania drewna, które dzięki swoim właściwościom barwią jednocześnie zachowując piękny rysunek słojów. Do jej nakładania możemy użyć pędzla, ściereczki lub gąbki pamiętając jednocześnie, że powierzchnia ozdabianego przedmiotu musi być odpowiednio przygotowana czyli wyszlifowana, aby nadać przedmiotowi piękny charakter ale też i trwałość. Pozwoli to też na równomierne nałożenie bejcy. Szybko schną, nie mają zapachu i pozwalają uzyskać bardzo klasyczne efekty.Osobiście cenię je za to, że pozwalają zachować a czasem wręcz podkreślić rysunek słojów drewna, pięknie można nimi cieniować i uzyskiwać piękny efekt.





 




2. Farby akrylowe - to podstawowe farby używane w klasyczny decoupage - posiadają szeroką gamę kolorystyczną, pozwalając dobrać tło do każdego motywu i cieniować nimi wkoło klasycznych wzorów. Te szybkoschnące farby pozwalają kryć wiele powierzchni - nie tylko drewno ale również szkło, metal, plastik, ceramikę, styropian... nadają powierzchniom lekko lśniącą powierzchnię, kryją całkowicie i pomagają wtapiać motyw w tło. Aby zwiększyć ich trwałość należy powierzchnie polakierować kilkukrotnie dedykowanym do tego celu lakierem.







3. Farby kredowe - farby do efektów specjalnych, głównie postarzania przedmiotów. Bardzo kryjące, matowe, wysoko przyczepne i świetnie nadające się do przetarć oraz wszelkich twórczych zdobień. Można nimi cieniować, mieszać między sobą i uzyskiwać gładką, matową powierzchnię.











 4. Pozostałe - do uzyskiwania różnych efektów na rynku jest jeszcze całe mnóstwo specjalistycznych farb - metaliczne (do podkreślania szczegółów pracy, do przecierek typu suchy pędzel), farby pękające, farby do uzyskania efektu lustra czy szronu... tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas do zastosowania tych artystycznych materiałów.

W moim warsztacie najczęściej używam akryli do zabezpieczenia powierzchni pod naklejane papiery, farb kredowych do uzyskiwania postarzanych powierzchni i uzyskiwania przecierek a jeśli tęsknię za klasyką sięgam po bejce - zwłaszcza jeśli chcę podkreślić piękno opalanego drewna.

To tyle co musicie wiedzieć o podstawach. Od następnego odcinka zaczynamy nasz tutorial - przygotujcie drewniane pudełeczko, ciemną bejcę, białą farbę akrylową,  dwa kolory farb kredowych, które bedą Wam pasowały do motywu który użyjecie na szkatułce i odpowiedni pędzel.
Wspólnymi siłami przygotujemy pudełeczko do malowania i zrobimy piękne przecierki.

Pozdrawiam




3 komentarze:

  1. A jest sposób żeby pozbyć sie bejcy z wewnątrz pudełka? Świetny materiał, będę śledzić☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Można szlifować i szlifować ale bejca ma to do siebie ze szybko wsiąka o to dość głęboko...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to chyba musi zostac jak jest choć mbie strasznie denerwuje że tak spitoliłam pudełko. Myślałam ze może uda sie jakimś preparatem. Nie ukrywajać na wierzchu byłoby łatwiej szlifować a środek to tragedia☺

      Usuń